Josef Bubeník: Kresby z konce světa

« Zpět
Začátek výstavy: 8.10.2015
Konec výstavy: 9.12.2015

Hravý bar, Václavská 6, Brno

Na zahájení výstavy zahráli Adam Hlavatý na kytaru a Michael Ratislav na klavír

V tvorbě Josefa Bubeníka se objevují nadčasové problémy lidského společenství transformované do poloh nového mýtu. Radosti  a strasti mlčící většiny jsou přetavovány v tyglíku podvědomí do zářivě pusobivé koule snového charakteru.

Jedním ze základních rysů je chtěná křečovitost, protože, jak před lety napsal klasik: „Krása bude křečovitá, nebo nebude vůbec.“ Démon destrukce je prezentován nejrůznějšími způsoby. Protože teprve na troskách staré společnosti může vyrůst nový revoluční Fénix, který povstane z popela. Obrazy nejsou návodem k destrukci fyzické, ale k destrukci v intelektuální rovině. Protože každá dobrá revoluce musí mít nosnou ideu a charismatickou vizi. Dnešní problémy, které se nám zdají být stěžejními, jsou pouze okrajovou ilustrací daleko závažnějších filozofických problémů. Podstata protestu proti těmto problémům nakřáplého světa, mívá zpravidla hlubší významové roviny.

My, v igelitového pravěku se snažíme využít permanentního vznikání a tvoření k vytvoření fantaskního světa budoucích vizí. Je to především princip dynamické nesoudržnosti, protože celistvost světa a společnosti se jeví jako překonaná. Hledání pevné jistoty ve víru bytí je poněkud sisyfovské snažení. Nicméně je to jediná schůdná stezka ze současné sladkokyselé mizérie. Tato tendence  samozřejmě nezaručuje okamžitý úspěch. Naopak. Jde zde o tryskání podvědomých představ a jejich fixace v realizacích, které pouze ze zvyku lze nazvat obrazy. Nastoupená cesta se jeví jako křivolaká, plná nepředvídaných překážek a nástrah. Nikde není zaručeno, že tato revoluce zvítězí. Osud opravdových revolucionářů je totiž jenom smrt. Jak o tom svědčí legendární Řeč k mrtvým antického hrdiny Hektora. Musíme jen neochvějně věřit, že citliví jedinci na obzoru mohou tušit horu světla. Proto lze Bubeníkovu tvorbu charakterizovat jako blesk z čisté tmy či přeskakování vlastního stínu.

Nejednoznačnost je Bubeníkovým osudem. Jeho dílo má větší spektrum obsahů než pouhé prvoplánové sdělení obsahu. Je to prostor pro fantazii, objevování tajemství a svíjejících se zítřků. Architektura tajemství je pouze utajovaná úzkost lidstva. Pro Josefa Bubeníka platí v plné míře Jungův výrok „paradoxní, zneklidňující, děsivá nebo groteskní opovážlivost“. Je to vlastně panychida za chcíplé nekonečno. A budoucnost? Čeká nás nový etos a nová pravidla hry. Konvence jsou totiž na to, aby se porušovaly.

Kolektivní jizva na lidstvu je dominujícím mementem, které se nesmí vytratit do bezdomoví. Terorizující zástup umolousaných dní bude nepochybně nahrazen polámaným plotem nahořklé budoucnosti i za cenu, že autor bude úplně sám v řadě.

Prokřehlý skřivan si bude na dně studny dělat pedikúru.

PhDr. Václav Pajurek

Nota bene

19.4.2017 00:00
Nová kniha Libora Šmatelky: Život pod sukněmi
V povídkách Život pod sukněmi se Libor Šmatelka vrací do přelomového období osmdesátých a devadesátých let minulého století, které sám prožil coby student na brněnské univerzitě. Reálie jihomoravské metropole a vysokoškolského života na samém závěru komunistického režimu, první léta plné naděje a radostného očekávání, spanilé jízdy za hranice, opojný prožitek nově nabyté svobody, lásky na jeden den, anebo spíše noc, mládenecké kratochvíle i bohémské „jízdy“, to vše před námi ožívá prostřednictvím čtivě komponovaného vyprávění. Ale nejde jen o lehce načrtnuté evokace doby a její dávno už vyprchané atmosféry, ani o lechtivé příhody mladého muže (oboje se skrývá pod metaforickým názvem). Vyprávění odhaluje také hlubší plán dotýkající se existenciálních i spirituálních hodnot a věcí člověka, který má za sebou krizi středního věku a bytostné poznání smyslu i namnoze krutého paradoxu života. Libor Vodička více »
30.10.2016 19:08
Vědomí a intuice malíře Josefa Bubeníka směřují vzhůru
Výstavu z tvorby kreslíře a malíře Josefa Bubeníka (nar. 1965) uspořádalo Městské kulturní středisko v Třebíči ve své Galerii Ladislava Nováka v bývalém třebíčském židovském ghettu. Nese enigmatický titul Fragmenty krystalového jasu. více »
22.3.2016 18:17
LAS LLAVES DEL DESEO
Museo Municipal – Cartago, Kostarika Dne 6. března 2016 se uskutečnila v bývalém hlavním městě Kostariky (Cartago) vernisáž mezinárodní kolektivní výstavy surrealismu, na které se účastní 107 umělců z 26 zemí celého světa.Mezi jinými jsou zde zastoupeni i tři výtvarníci z Brna: Josef Bubeník, Jiří Lopour a Jan Wolf. Výstava potrvá od 7. 3. do 7. 5. 2016   více »
13.1.2016 10:19
NOVÝ ROZHLED č. 15
V redakci Rozhledu doufáme, že jste rok 2015 strávili přesně podle vašich představ. A obohatili jste se o chvilky strávené nad příjemným čtením dokumentujícím současné výtvarné dění a uměleckou aktivitu v Brně a okolí. Z redakce Rozhledu Vám všem děkujeme za Vaši přízeň. Dovolte nám popřát Vám sílu vstoupit do nového roku s nadějí a optimismem. více »
8.1.2016 09:10
VIRTUÁLNÍ PROHLÍDKA VÝSTAV
NOVINKA Na našich stránkách www se podařilo díky našemu spolupracovníkovi J.Henslovi rozjet projekt VIRTUÁLNÍCH PROHLÍDEK výstav soukromých galerií v Brně.Z pořádaných výstav pak lze vidět nejen díla výtvarníků, ale můžete si vychutnat i genius loci galerijních prostorů. více »
1.10.2015 00:00
Galery pArt in Poltsamaa
Galery pArt in Poltsamaa (Estonia) opens an exhibition of visual artists from International Art Center of Czech Republic. We Thanks for the International cooperation the pArt galery and also Josef Bubeník for the participation. více »
RSS kanál Facebook Nakladatelství STYLOS, Nová ves 71, PSČ 66491, IČO: 68623631
Josef Bubeník, tel.: 732 615 802, bubenik@irozhled.cz
Obchodní podmínky